Biliyor musunuz?,  Şifalı Bitkiler

Narın Faydaları

Kış mevsiminin kendini hissettirmesi ile birlikte, şifa kaynağı olan narın bol bol tüketilmesi gerekiyor. Bu şifa kaynağının faydaları saymakla bitmiyor. Kansere karşı koruyucu olması, cildi güzelleştirmesi gibi onlarca faydası bulunan narın yüzyıllarca sağlık, ölümsüzlük ve bereket sembolü olarak görülmüştür.

Narın faydaları - Doğanın Takvimi

Muhteşem bir C vitamini kaynağı

Nar, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Eğer her gün bir bardak nar suyu içerseniz, günlük almanız gereken C vitamini miktarının %36’sı karşılamış olursunuz. Bununla birlikte narın içindeki vitamin ve mineraller sadece C vitaminiyle de bitmiyor. Nar; sodyum, magnezyum, demir, fosfor da içeriyor.

Kanseri engelliyor

Narın en bilinen özelliği, kansere karşı koruyucu olmasıdır. Bunun sebebi ise oldukça güçlü antioksidanlar içermesidir. Etkili olduğu kanser türleri arasında prostat ve cilt kanseri de bulunur.  Narın tercihen suyunun sıkılarak tüketilmesi ve bunun tüm meyveden hazırlanması önerilir. Çünkü nar kabuğu; glikozit, tanen ve alkaloit açısından zengin bir meyvedir.

Sindirim sistemini düzenleyici

Kış aylarını ve mikrobik durumları düşündüğümüz zaman, narın bir diğer önemli etkisi sindirim sistemine iyi gelmesidir. Taneler arasında bulunan beyaz tabaka, mide için oldukça yararlıdır. Bu tabakanın faydası ile birlikte mide güçlenir. Sindirim sistemini düzene sokmak için, nar kabuğu kaynatılarak soğumaya bırakılır. Daha sonrasında bal ile tatlandırılarak içilir. 

Hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor

Nar, cilt hücrelerinin ve dokularının yenilenmesinde görev alacak birçok yararlı maddeyi içinde barındırır. Bu şekilde yaralar hızlı bir şekilde iyileşir; dermis veya epidermis olarak adlandırılan cilt hastalıkları da önemli ölçülerde önlenir.

Yağ üretimini yavaşlatıyor

Narın faydaları bu saydıklarımızla da bitmiyor. Yapılan araştırmalar, narın bel ve karın bölgesinde bulunan yağları etkilediğini gözler önüne seriyor. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak nar suyu tüketmeniz durumunda, bel ve karın bölgesi yağ hücrelerinizin üretimi önemli ölçüde yavaşlıyor.

nar güzelleşme sağlar

Nar güzelleşmenizi sağlıyor

Birçoğumuz, narın kozmetik ürünlerde sıkça kullanıldığını bilmiyoruz. Narın içinde bulunan birçok element kozmetik ürünlerde ön plana çıkartılıyor ve aynı antioksidanlar kullanılıyor. Kozmetiklerde bile kullanılması, ona direkt olarak ulaşımımızın ve kullanmamızın ne kadar önemli olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu yüzden direkt olarak nar tüketmek veya yüz maskelerinde nar suyu ve kabuklarına yer vermek oldukça önemli oluyor. 

Güneşin zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor

Narı mevsiminde tüketmek, vücutta yer alan ve güneş yanıklarına neden olan serbest radikallerin durdurulmasında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra narda bulunan antioksidanlar cilt tümörlerini engellerler.

Nar faydalar - Doğanın Takvimi

Kıkırdak sağlığını destekleyici 

Eğer düzenli olarak nar suyu tüketirseniz, narda bulunan enzimler kıkırdak hasarının ve kıkırdak dejenerasyonunun önünde büyük engeldir.
Çocukların iştahını arttırıyor. Eğer çocuğunuz iştahsızlık yaşıyorsa; 1 bardak nar suyu içmesi veya bir tane nar yemesi, iştahını arttırmak için oldukça etkilidir. Bu nedenle, çocuğunuzun sağlığı için nardan yardım alabilirsiniz.

Nar ağacı yetiştirme ile ilgili yazımızı buradan okuyabilrsiniz.

Çekirdekten nar ağacı yetiştirmek ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.