Haberler

Orangutanları Müzelerde mi Göreceğiz?

Ormanların yok oluşundan en çok etkilenecek tür; gezegenin vahşi yaratıkları, son orangutanlar. Bu gidişle orangutanlar tamamen ortadan kalkmış olacak.

Orijinal ade Endonezya dillerine göre “orang hutan” olan orangutan: orman adam anlamına gelmektedir. Primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasına ait olan orangutanların Borneo türleri nesillerinin tükenme tehlikesiyle mücadele ediyor. Orangutanların kollarının uzunluğu bacaklarının uzunluğunun iki katı kadardır. Parmakları ise dallara daha iyi tutunmalarını sağlayacak sekilde kıvrık yapıdadır. Ve orangutanlar zamanlarının neredeyse tamamını ağacların üzerinde geçirirler.

Meyveler, orangutanların besinlerinin yüzde 60 ile 90’ını oluşturur. Tatlı ve dolgun meyvelere düşkünlükleri vardır. Borneo orangutanları: taze yapraklar, böcekler, bal ve kuş yumurtalarını da içeren 300’ün üzerinde farklı besin tüketirler. Dişilerin ağırlığı 45 kg’a. erkeklerinki ise 118 kg’a kadar çıkabilir. Orangutanlar geceleri uyumak için dallardan ve yesilliklerden kendilerine yuva yaparlar. Diğer maymun türlerine göre hayatlarını daha çok yalnız geçirirler ve erkeklerle dişiler sadece çiftleşmek için bir araya gelir. Anne orangutanlar yaklaşık 6-7 yıl yavrular ile kalır.

Orangutanlar primatlar arasındaki en zeki türlerden biridir. Şempanzeler gibi orangutanlar da alet kullanmakta ustadırlar. Günümüzde sayıları 50 binin altına düşen orangutanları kurtarmak için Borneo’da dernekler kuruldu ve nesillerinin devamı için çalışmalar devam ediyor.

Yaşam Alanları Yok Oldu

Yağ palmiyeleri Borneo nun her yerinde yükselmeden önce yağmur ormanları orangutanların yaşam alanıydı. Bugün ise orangutanlar uyumak için uygun yer bulamıyor ve besin kaynakları konusunda sıkıntı çekiyorlar. Doğal yaşam alanları yok olduğundan, palmiyeler ve tarlalar arasında dolaşıyorlar ve saklanmak için barınak bulmak artık onlar için neredeyse imkansız. Bu durumda zaten nesli tükenmek üzere olan Borneo orangutanları kaçak avcılar için hedef haline geliyor.

Sivil toplum kuruluşları bu katliamı sınırlamaya çalışıyor. Kurtarılan orangutanlar simdi ne gerçekten özgürler, ne de gerçekten vahşiler. En azından hayattalar. Korunmuş bir toprak parçasında, yavrulara ebeveynlerinin onlara göstermesi gereken bazı davranışlar öğretiliyor. Bir orangutanın yetişkin olabilmesi icin 12 sene geçmesi gerekiyor.

Vahşi Orangutanlar Öldürülüyor

Orangutanların doğal ikamet alanlarının yüzde 80’i yok edilmiş durumda. Ayrıca vahşi orangutanların yarısı da çoktan öldürüldü. Orangutanları kaybedersek en yakın akrabalarımızdan birini kaybetmiş olacağız. Borneo’daki tropikal ormanı sonsuza dek kurtarma görevi yine onları yok eden insanoğluna düşüyor.

Kaynak: BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.