Haberler

Pasifik Gaz ve Elektrik, Kaliforniya orman yangınlarındaki rolü nedeniyle 13,5 milyar dolar ödeyecek

Kaliforniya orman yangınları,
Kaliforniya orman yangınları, ABD -Telif hakkı Reuters

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kaliforniya eyaletinde Pasifik Gaz ve Elektrik şirketi (PG&E) onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce evin yok olduğu orman yangınlarındaki rolü nedeniyle açılan davayı çözmek için 13,5 milyar dolar ödeyeceğini açıkladı.

Şirket, ülke tarihinin en büyük yangın felaketi olarak bilinen ve 86 kişinin ölümüne neden olan Camp Fire yangınlarına yol açmakla suçlanıyordu.

Korumasız ahşap direklerin bulunduğu eski tesisleri ve yüksek voltajlı iletim hatlarını çevreleyen alanı ağaçsızlandırması nedeniyle yangına zemin hazırladığı belirtilen şirketin güvenlikten önce kâr etmeyi amaçlaması suçlamalara neden olmuştu.

Yangına ilişkin 30 milyar dolarlık cezayla karşı karşıya kaldığını belirten PG&E ocak ayında iflas koruması başvurusunda bulunmuştu.

Şirket yaptığı açıklamada, tazminatın hükümet haziran ayı için son tarihini vermeden önce iflas korumasından çıkmasına izin vereceğini söyledi. CEO Bill Johnson, “Etkilenen bölgelerdeki müşterilerimize, komşularımıza ve arkadaşlarımıza trajik orman yangınlarından sonra iyileşmeleri ve yeniden inşa için yardım etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tazminat anlaşmasının yürürlüğe girmeden önce iflas mahkemesi tarafından onaylanması gerekiyor.

Şirket hakkında Camp Fire yangınlarından önce de birçok yangın ve ihmal nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Euronews – Gizem Sade  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.