Biliyor musunuz?

Rüzgar Enerjisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan rüzgar enerjisi ile elektrik üretim yöntemidir. Özellikle dünyanın bir çok ülkesinde elektrik üretimine destek olarak alternatif elektrik üretme yöntemlerinin başında gelen bir enerjidir. Özellikle dünyadaki su rezervlerinin azalma göstermesinin başka elektrik üretme yöntemlerini geliştirmede etkisi büyüktür.
Rüzgar enerjisini ilk olarak kullanan Charles Brush‘tur. 1888 yılında ilk rüzgar değirmenini elektrik üretmek için kullanmıştır. İnsanoğlu rüzgarı bir çok sebepten ötürü ilk çağlardan beri kullanılmaktadır. Genellikle denizde hareket etmek için kullanılan rüzgar enerjisi şimdi artık elektrik üretimi için de kullanılır olmuştur.

Rüzgar Değirmeni

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgarın hareketinin bir sonucu olarak sahip olduğu kinetik enerjiye verilen isimdir. Bu enerji mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürülür ve geçmişte ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Rüzgar tarafından taşınan hava miktarının kütlesi ve hızı, rüzgar enerjisinin ana parametreleridir. Yüksek ağırlığa sahip hava kütlesi ne kadar hızlı olursa, o kadar fazla rüzgar enerjisi içerir.

Rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Çevreye zararlı bir atık yaymayan temiz bir enerjidir. Bu enerji eski zamanlarda mekanik olarak kullanılmıştır. Günümüzde rüzgar enerjisi çoğunlukla elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Fosil yakıtların doğaya ciddi şekilde zarar vermesi ve küresel ısınmanın etkilerini arttırdı. Fosil yakıt rezervleri tükenmesi ile insanlar daha temiz ve tükenmeyen enerjilere yöneldiler. Güneş, rüzgar, su, biyogaz gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmeye başlanmaktadır. Rüzgar enerjisi de günümüz enerji sistemleri arasında önemli bir konumda bulunmaktadır.


Rüzgar enerjisinin özellikleri;

  • İhtiyaç duyulan enerjiyi tek düze sistemden çıkartarak satın alınan kurum ve kuruluşların artmasına ve rekabet oluşmasına sebep olmuştur.
  • İstihdam ve bölgesel kalkınma sağlamıştır.
  • Çevrecidir.
  • Hava kirliliğini azaltır.
  • Karbon emisyonu yoktur.
  • Enerji üretmek için gereken ham madde ithalatını engelleyerek ekonomide rahatlama yaratmıştır.
  • Yenilebilir bir enerjidir.
  • Ayrıca yakıt eldesi için bir masraf yaptırmaz.
  • Değişen yakıt ve enerji fiyatlarından etkilenme riski sıfırdır.
  • Uygun ve gereken koşullar sağlandığında her yerde kurulabilmektedir.

Bunlar gibi daha bir çok getiri olan rüzgar enerjisinin ham maddesel bir masrafı olmadığından ticareti çok kolay yapılabilmektedir. Özellikle uygun rüzgar tarlaları bulunduğunda sadece rüzgar türbinlerinin tarlaya yerleştirilmesi ile elde edilen enerji çok kullanışlıdır. Dünya piyasasında önemli bir yere sahip olmaya başlayan bu enerji üretimi neredeyse bir çok dünya ülkesinde aktif şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bunların başında Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Fransa, Kanada, Türkiye, İspanya ve Almanya gelmektedir.

Rüzgar enerjisinden faydalanma;

En önemli etkeni rüzgar türbinlerinin konulacağı yerlerdir. Bu nedenle yapılacak olan rüzgar analizleri ile türbinlerin yerleşim yerleri belirlenerek en doğru açıda ve yerde konuşlandırılması gerekmektedir. Bu sayede rüzgar enerjisinden en yüksek düzeyde enerji elde edilebilmektedir. Rüzgar enerjisi hareket halindeki havanın kinetik enerjisinden meydana gelir. O yüzdende hava olduğu sürece rüzgar da olacaktır. Bu dünyadaki en doğal enerji üretimini yapmanın yollarından birisidir.
Günümüzde bir çok yerde kullanımı ve üretimi çoğalan rüzgar enerjisi belki de ilerleyen dönemlerde tüm dünyanın elektrik ihtiyacına güneş enerjisi ile yetebilecektir. Böylelikle su rezervlerinin enerji için kullanımı minimize oranlara düşecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.