Haberler

Sadece İstanbul’dan 60 ton çöp çıktı

Sadece İstanbul’dan 60 ton çöp çıktı

Çevre temizliğinde farkındalık yaratmak için tüm dünyada başlatılan ‘Let’s Do It’ hareketi Türkiye’de de 81 ilde birden yapıldı ve 100 binin üzerinde katılım oldu. Sadece İstanbul’dan 60 ton çöp toplandı.

TÜM dünyada çevre temizliğinde farkındalık yaratmak için çığ gibi büyüyen “Let’s Do It” hareketi, Türkiye’de de 81 ilde birden yapıldı İstnabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da Sarıyer’deki ormanlık alanda çöp topladığı etkinlik, İstanbul’da 16 ayrı noktada yapıldı. Let’s Do It İstanbul Temsilcisi Görkem Önal, “Türkiye’de 100 binin üzerinde bir katılım oldu. Sadece Kadıköy Moda’da 600 gönüllü yaklaşık 700 çöp poşeti doldurduk. İstanbul’dan ortalama 60 ton çöp çıktı. Sadece bir tane dünyamız var. O halde temiz tutalım” dedi.

ESTONYA’DA BAŞLADI

Dünya Temizlik Günü, 2008 yılında Estonya’da ‘Let’s Do it’ adlı örgütün ulusal çapta plajlarda, piknik alanlarında ve ormanlarda başlattığı temizlik etkinliğiyle başladı. Kampanya daha sonra sivil toplum örgütlerinin katılımıyla çığ gibi büyüdü. Dünyada 169 ülkede milyonlarca insan dün gönüllü olarak temizlik yaptı. Türkiye’de de SİYAMDER’in (Sivil Yaşam Derneği) koordinatörlüğünde aralarında Gönüllü Çöp Toplayıcıları Topluluğu, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türkiye Greenpeace üyeleri, WWF Türkiye, İklim Elçileri Platformu, JCI Türkiye (Junior Chamber International), Lions Derneği, Rotary Kulüp, Kültürler Arası Etkileşim ve Gençlik Derneği (Euroject), Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, Iron Butterfly Motor Grubu ve Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, dernek ve üniversite etkinliğe katıldı.

‘ÇÖPLERİ YERE ATMAYIN’

“Let’s Do It” hareketinin İstanbul Temsilcisi ve Okan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Görkem Önal, Hürriyet’e şu açıklamada bulundu: “Estonya’da başlayan bu etkinlik 2013’ten beri de Türkiye’de yapılıyor. Bu sene rekor bir katılım oldu. Tüm dünyada 169 ülkede bugün bu etkinlik yapıldı. Türkiye’de 100 binin üzerinde bir katılım oldu. Dünyayı bir günde temizlemek ve farkındalık için yaptık. Çöpü atan biz değiliz ama bu memleket bizim.”
Bakırköy Botanik Parkı’ndaki etkinliğin başında ise sanatçı Zeliha Sunal vardı. Son yıllarda çevre konusundaki çalışmalarıyla ön plana çıkan Atıksız Yaşam Platformu kurucusu Zeliha Sunal şunları söyledi: “Biz Bakırköy’ü seçtik çünkü kozmopolit bir ilçe. Botanik Park çocukların oynadığı güzel bir alan. Biz de burayı temizleyelim dedik. Atmadan önce düşünmek lazım. Attığımızın ne işe yaradığını bilmek gerekir. Geri dönüşüm çok önemli. Sentetik plastik elyaflar almak için atık almaya başladık yurtdışından. Türkiye’de atık malzemelerin sadece yüzde 1’i geri dönüştürülüyor. Türkiye’de yılda 35 milyon ton çöp çıkıyor. Bunun gibi 179 ülke olduğunu düşünürseniz o 7’nci kıtanın niye oluştuğunu hayal edebilirsiniz. Ben de bu farkındalık için buradayım. Kirletmeye, atmaya artık dur demek geriyor. Artık çöplerinizi yere atmayın. Atıkları toplama işlemi insan yükü, araç yükü, benzin kullanımı demek. Biraz daha dikkatle dünya daha yaşanabilir hale gelebilir. Yapalım gitsin.”

TEMİZLİĞİN MERKEZİ BU YIL KOSOVA

Dünya Temizlik Günü’ne 2018 yılında 157 ülkeden 17 milyon insan katılmıştı. Dünya Temizlik Günü’nün merkezi olarak bu yıl Kosova seçildi. Let’s Do It Hareketi Dünya Başkanı Heidi Solba, “2018’de dünyadaki toplulukların gezegenimiz için bir araya geldiğini gördük. Küresel hareketlerimiz her geçen gün büyümektedir. Milyonlarca vatandaş ve yüzlerce şirket ve organizasyon çalışacak. Hepimiz yanlış yönetilen atık krizine çözümün bir parçasıyız ve hepimiz katkıda bulunabiliriz” dedi. İlk temizlik Fiji’nin sahillerinde başladı, sonra Endonezya’da devam etti. Endonezya ve Fiji’de yaklaşık 10 milyon kişi çöp topladı. Hong Kong da katılım 55 bin kişi oldu. Bulgaristan’da bir haftada 433 bin 683 kişi temizliğe katıldı. Temizlik Günü son olarak Hawaii’de güneşin batışıyla sona erecek.

Hürriyet – 21.09.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.