Biliyor musunuz?

Sivrisinekleri Uzaklaştıran 5 Harika Bitki

Sivrisinekleri Uzaklaştıran 5 Harika Bitki

Doğanın harikalarından faydalanmak için dış mekânlarda vakit geçirirken sivrisinek ısırıklarına maruz kalmak kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Elbette onlar da doğanın saygı duyulası bir parçası, fakat sırf bu yüzden her fırsatta ısırılmamız pek hoş değil.

Ne yazık ki, sivrisineklerden korunmak için var olan çarelerin çoğu bizi hem vücudumuza hem doğaya zararlı kimyasalları içeren spreyleri kullanmaya itiyor.

İşte bu yüzden balkonunuzda, bahçenizde harcadığınız zamanı daha güzel geçirmeniz için doğanın kendi savunma yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. O halde spreyleri unutun! Sivrisinekleri uzaklaştıran 9 bitki sizin çözüm olabilir.

Lavanta

Lavanta, enfes kokusu ile bilinen bir bitkidir. Bize harika gelen lavanta kokusunun sinekleri çok rahatsız ettiğini biliyor musunuz? Evinizde bakacağınız lavanta ile hem evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilir hem de sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğenin sineklerin uzaklaşmasına yardımcı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fesleğeni güneş gören bir yerde bakmayı ve düzenli olarak su vermeyi ihmal etmeyin. Büyüdükçe de koparıp kendinize enfes pesto sos yapın!

Melisa

Melisa, ağrıları hafifletici ve rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Şifalı bir bitki olan melisa sinekleri uzaklaştırmada da bir hayli etkilidir. 

Nane

Taze nanenin kokusunu kim sevmez ki… Salatalara, yemeklere lezzet veren bu harika bitki sinekleri de uzaklaştırıyor. Naneyi büyük ve geniş bir kaba ekmelisiniz. Çünkü bu bitki bir hayli çabuk büyür. 

Biberiye

Biberiye de evdeki sinekleri uzaklaştıran bitkilerden biridir. Öte yandan yapılan araştırmalar, biberiyenin kokusunun hafızayı güçlendirdiğini ve konsantrasyonu arttırdığını ortaya koydu.

Kedi Nanesi

Bu küçük bitkinin sadece kedilere özel olduğunu sanabilirsiniz, ama sivrisinek kovucu olarak da epey başarılı! Bitkiler dış etkenlere karşı kendini korumak için milyonlarca yıl boyunca evrimleşmiş kompleks organizmalardır. Bu bitki sayesinde sinekleri bahçenizden ve ailenizden uzak tutabilirsiniz. Bir araştırma kedi nanesinin sinek ilaçlarından on kat daha etkili olduğunu bulmuş.

Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği balkonunuzu ve bahçenizi renklendirmekle kalmaz, istenmeyen böcekleri de uzak tutar. Pyrethrum adı verilen eşsiz bir aroma salarak böceklerin uzaklaşmasını sağlar.

Sarımsak

Sarımsak mucizevi bir bitki. Enfeksiyonla savaşmaktan tutun, bağışıklığı kuvvetlendirmeye kadar bir sürü faydası var. Bunun yanında kokusuyla doğal bir sivrisinek kovar işlevi de görmektedir. Her derde deva bu bitkiyi bahçenizde, saksınızda mutlaka bulundurun.

Kaynak: The Spirit Science

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.