Likya yolu
Gezilecek Yerler

Sonbahar’da yürüyüş yapabileceğiniz doğa harikası rotalar

Sonbahar'da yürüyüş yapabileceğiniz doğa harikası rotalar

Yazın sıcaklarını geri bıraktığımız şu günlerde son sonbahar planları da şimdiden yapılmaya başlandı.Yavaş yavaş serinleyen havalar kış öncesi doğayla tamamen iç içe olabilmeniz için son bir fırsat. Türkiye’de sonbaharın eşsiz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz rotalar ise şöyle:

Ihlara Vadisi – Kapadokya

Ihlara Vadisi - Doğanın Takvimi
Ihlara Vadisi

Kapadokya’nın her bir noktasının kendine has bir güzelliği var. İstanbul’dan yaklaşık olarak 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hasandağı’ndan püsküren lavların soğumasıyla oluşan Ihlara Vadisi de Kapadokya’nın doğal güzelliğiyle ünlü bir yürüyüş rotası. Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan vadi, yürüyüş yapmayı sevenlerin gözdelerinden. Kapadokya’ya daha önce gidip peri bacalarını gezdiyseniz bu sefer de Ihlara Vadisi’ne uzun bir yürüyüş için gidebilirsiniz. Eğer Kapadokya’ya hiç gitmediyseniz de bu bahar güzel bir Kapadokya turu ardından da Ihlara Vadisi’nde bu turu yapabilirsiniz.

Likya Yolu

Likya Yolu - Doğanın Takvimi
Likya Yolu

Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan yaklaşık 555 kilometrelik bir yürüyüş rotası. Türkiye’nin en güzel plajlarını ve koylarını kapsayan bu rota üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xanthos ve Letoon gibi yerler de bulunuyor. İsterseniz koyları kapsayan bir yürüyüş planlayarak denize girebilirsiniz. İsterseniz tarihi noktaları içine alan bir planla mutlaka görülmesi gereken noktaları gezebilirsiniz. Tüm yolu yürümekse performansınıza bağlı olarak 30 ila 40 gün sürüyor.

Pürenli Yaylası – Gölyaka

Pürenli Yaylası - Doğanın Takvimi
Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası bin 400 metre yükseklikte gençlik kamplarının da yar aldığı bir yer. Doğanın uyanışına tanıklık edebileceğiniz bu yaylada küçük bir gölet bulunuyor. Buradan Mudurnu’ya da Abant’a geçebilirsiniz. Doğayla baş başa kalabileceğiniz yürüyüş için ideal bir yer. Buraya yakın Güzeldere Şelalesi’ni de mutlaka gezin. İstanbul’dan günübirlik gidebilirsiniz. Geceyi orada geçirmek istemeniz durumunda ise çok uygun fiyatlı bungalov tarzı otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ballıkayalar Milli Parkı

Ballıkayalar Milli Parkı - Doğanın Takvimi
Ballıkayalar Milli Parkı

Yürüyüş turlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Balıkkayalar Milli Parkı’nda zorluk ve kolaylık derecelerine göre parkurlar bulunuyor. Tırmanış yapılabilen küçük de bir kanyon var. Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa, göletler ne ararsanız var. Kocaeli Gebze’yi geçtikten sonra Tavşanlı tabelasına sapmanız gerekiyor.

Palovit Yaylası – Kaçkarlar

Palovit Yaylası - Doğanın Takvimi
Palovit Yaylası

Türkiye’nin en yüksek yerlerinden biri olan Palovit Yaylası adeta göklerde yaşıyorsunuz hissi verir. Kar ve buzun uzun süre erimediği eski kervan yolu üzerindeki bu yürüyüş parkurunda yöredeki rehberlerden yardım alabilirsiniz. Buradaki ormanlar dünyanın en yaşlı ormanlarından biri.

Kazdağları

Kazdağları - Doğanın takvimi
Kazdağları

Kazdağları Milli Parkı Türkiye’nin oksijeni en bol milli parklarından biri. 21 bin hektarlık bu milli park alanında sertifikalı rehber olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Milli park içerisinde işaretli alanlar var. Antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kazdağları, “Tanrıların armağanı” olarak tasvir edilen bir doğa harikası.

Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.