Biliyor musunuz?,  Haberler

Suyunuz boşa gitmesin

Dünyamızın en büyük sorunlarından biri de gün geçtikçe daha fazla kendini hissettiren su kıtlığı olacak. Bunu önlemek için şimdiden harekete geçmek lazım.

sutema.com

“TÜRKİYE’DE GÜNLÜK SU KULLANIMI 5 BİN 416 LİTRE”

Su hayatımızda çok büyük bir öneme sahip. İçmek, yemek yapmak, temizlik yapmak, duş almak, çamaşır, bulaşık yıkamak için kullandığımız suyu günlük ne kadar harcadığımızı sorsak ortalama 70 lt kullandığımızı düşünürüz oysa gerçek oldukça farklı.

Sadece pirinç yıkarken bile ortalama 2,5lt su harcıyorsunuz. Bunu kendiniz de evde test edebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise (WHO), temel ihtiyaçları karşılamak için
günde en az 25 litre suya ihtiyaç var.

WWF Türkiye ekibi Türkiye’de yaşayan her bir bireyin su ayak izini yeniden hesapladıklarını belirtti. Her bir bireyin kullandığı her eşyada, yediği, giydiği ve tükettiği tüm ürünlerin su kaynakları üzerinde etkileri olduğunu belirterek günlük su tüketiminin aslında görünürde olan 70 litre değil günlük olarak 5 bin 416 litre olduğu belirtildi. “Bu nedenle daha büyük bir etkiden, çok daha farklı yerlerde su ayak izimizin bulunduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Tüik 2016 Belediye Su İstatistiklerine göre  belediyeler tarafından verilen içmesuyu, kişi başı günlük ortalama 217 litre olarak hesaplanmıştır. Üç büyük şehrimizde ise kişi başı günlük ortalama su miktarının İstanbul için 189 litre, Ankara için 227 litre, İzmir için 173 litre olduğu tespit edilmiştir.

Evde kullanılan suyun yaklaşık %26’sını tuvaletlerde, %22’sini çamaşır makinelerinde,  %17’sini duşta, % 16’sını musluklarda, % 2’sini banyo küvetlerinde ve %3’ü diğer alanlarda kullanılıyor; % 14’lük kısmı ise ev içi tesisatlardaki sızıntılarda kaybediyoruz. (1)

Tüm bu iç karartıcı tablonun karşısında suyumuzu daha verimli nasıl kullanabileceğimizi öğrenebiliriz. Su tasarrufu için önerilerimizi öğrenmek için tıklayın.

Sudaki ayak izimizi azaltıp su tasarrufuna başlamadığımızda gelecekte bizi nelerin beklediğini görmek için aşağıdaki 25litre belgeselini izleyerek öğrenebilirsiniz.

(1) Mayer, P.W., DeOreo W.B. vd., 1999.. Residential End Uses of Water. AWWA Research Foundation, xxxviii+ 310 pp. url: http://www.waterrf.org/publicreportlibrary/rfr90781_1999_241a.pdf.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.