Biliyor musunuz?

Teşekkür de Etmeyiverin.

Gereksiz e-Postalar da Dünyamızı Yok Ediyor.

İş hayatının olmazsa olmazı e-postalar da karbon ayak izini arttırarak gezegenimizi ölüme sürüklüyor.

Dünyamızı sadece ormanları yok ederek, kirleterek ve ozon tabakasını delerek yok etmiyoruz. Sadece 1 adet fazla e-posta göndermemiz bile karbon ayak izimizi arttırmamıza neden oluyor.

Şimdi düşünebilirsiniz fiziki bile olmayan bir e-posta dünyaya nasıl zarar verebilir diye, şöyle; tüm bu yazışmaların saklandığı sunucuların sürekli çalışması için elektrik gücüne ihtiyacı var. Elektriği üretmemiz için de petrol ve doğalgazdan tutun da hidroelektrik santralleri ve hatta nükleer santraller kullanılıyor. Bu şekilde sürekli ve sık yazışmaların yükü arttıkça daha fazla sunucuya ve daha fazla enerjiye ihtiyaç var.

BBC‘nin yeni bir raporuna göre, sadece Birleşik Krallık‘ta bile herkes her gün bir tane daha az e-posta göndermesi durumunda, her yıl yaklaşık 18.114 ton karbon salınımı önlenecek. Bu rakam aynı zamanda onbinlerce İngiltere-Avrupa arasındaki uçuşta salınan karbon emisyonuna eş değer. Korkunç bir rakam değil mi? Ancak bu rakam, İngiltere‘nin yıllık sera gazı emisyonlarının sadece %0,0037’sine tekabül ediyor.

The Financial Times ise bu rapordan yola çıkarak bizleri, çok geçmeden karbon emisyonundan tasarruf etmek için aktif olarak her gün bir tane daha az e-posta göndermeye teşvik etmeye çağırıyor. Sadece ‘teşekkürleryazılarak atılan maillerin atılmaması konusunda insanları uyarıyor.

Bunun bir benzeri durum internet üzerinden film izlenen platformlarda da mevcut. Netflix ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.