Haberler

Torba Yasa Termik Santral Filtre Düzenlemesi Çıkarılarak Kabul Edildi

AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilen ve termik santrallere 2,5 yıl daha filtresiz çalışma hakkı tanıyan düzenlemeyi barındıran torba yasa, Erdoğan’ın vetosunun ardından termik santral filtre düzenlemesi çıkarılarak yapılan oylama sonucu kabul edildi.

“Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” termik santrallere filtre takılmasını iki buçuk yıl süreyle erteleyen madde çıkarılarak, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Meclis’te AKP ve MHP’li vekillerin verdikleri evet oylarıyla kabul edilen, 15 termik santrale filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmişti.

Bunun üstüne TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmeler sonunda termik santraller ile ilgili düzenleme torba yasadan çıkartılmıştı.

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada “Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” termik santrallerle ilgili düzenleme çıkarılmış haliyle kabul edildi ve onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı ve KAP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a gönderildi.

Oylama öncesi muhalefetten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan eleştirilerini yöneltirken, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, düzenlemeye ilişkin süreçteki tavırlarını savundu.

Özel: Filtresi olan da çalıştırmıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin kanundan çıkarılması için mücadele verenlere teşekkür etti.

Özel, 10 gün önce, bu santrallerin bulunduğu illerin milletvekillerinin itirazlarına, kulak tıkandığını söyledi.

Orhaneli’ndeki termik santralin bacasında filtrenin bulunduğunu ancak maliyeti yüzde 1 artırdığı gerekçesiyle kapalı tutulduğunu savunan Özel, “Maliyet artışına rağmen bunun kullanıldığı bir yer var, Afşin Elbistan’ın B santrali. Burayı devlet işletiyor. İşte özelleştirme…” dedi.

Özel, termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen önceki kanunu, CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinin iptal ettiğini de anımsattı.

Oluç: Filtre paralarını ceplere indirdiler

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, termik santrallere filtre takılmasının geçmişte üç kez uzatıldığını ifade ederek, “Bu firmalara fırsat tanındı. İnanılmaz teşvikler verildi, zamanında filtre taksınlar diye. O teşvikleri, paraları ceplerine indirdiler, filtreleri takmadılar”  dedi.

Bundan sonra nasıl devam edileceği ve neler yapılacağı konularının tartışılması gerektiğini belirten Oluç, “Bundan sonra filtre takmayanlara ne yapacaksınız? Cezasını verin, bacalardan duman tütmeye devam etsin mi diyeceksiniz? Bu çok ciddi bir sorun. Çalışanlar meselesi adeta şantaj meselesi olarak karşımıza geldi. Bunların tartışılması gerekir” ifadesini kullandı. 

Türkkan: Hem kabulü hem vetoyu alkışlayan tek siyasi parti

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, daha önceki görüşmelerde, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin yanlış olduğu konusunda sürekli uyarılarda bulunduklarını ancak kendilerinin dinlenilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, toplumda uyandırdığı infiali görerek haklı bir tavırla yasayı veto edince bu sefer AK Parti milletvekillerinin Erdoğan’ı alkışladığını vurgulayan Türkkan, “Türk siyasi tarihinde bu tavrınız hiç unutulmayacak. Hem kanunun kabul edilmesini hem de kanunun veto edilmesini alkışlayan tek siyasi parti grubu olarak Türk siyasi tarihine geçtiğinizi buradan rahatlıkla söyleyebilirim” diye konuştu.

Türkkan, termik santrallerin süre uzatımlarına rağmen bacalara filtre takılması konusunda tek bir iş yapmadığını, sipariş dahi vermediğini savundu. Filtrelerin takılmasının ciddi bir süreç olduğunu dile getiren Türkkan, bu insanlara verilen paranın, teşvikin takip edilip filtrelerin taktırılmadığını ifade etti. 

Bostancı: Kararımız  süre uzatımı değildi

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, termik santrallere ilişkin lehte ve aleyhteki olumsuzlukları masaya koyduklarını, müzakereler yaptıklarını anlattı. İşin bir tarafında çevreye ilişkin hassasiyetlerin bulunduğunu dile getiren Bostancı, diğer tarafta da Türkiye’nin yerli enerji üretimine, istihdama ilişkin bir başka kompozisyonun bulunduğunu söyledi.

Bostancı, “Sonuçta 13 tane santralden, burada çalışan insanlardan, santrallerin sahibi olan insanların sözleşme çerçevesinde bankalara olan borçlarından bahsediyoruz. Bunun bir zincir etki çerçevesinde farklı çevrelere doğuracağı maddi moral maliyetlerden bahsediyoruz” diye konuştu.

Bu zor kararla ilgili müzakereler yaptıklarını ifade eden Bostancı, şunları söyledi:

“Biz bu işleri müzakere ederken her gruptan itirazlar oldu. Partilerin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, çoğunluk bir karar alır, parti disiplini çerçevesinde insanlar bu karara uyar. Biz bu değerlendirmeler çerçevesinde bir karar aldık.

“Kararımız termik santrallerin süre uzatımı değildi. Bir takvim çerçevesinde projelendirerek daha sonra her bir adımı denetlenecek şekilde termik santrallerin filtreleme esası çerçevesinde davranmasıydı. Ne karar aldığımız belli.

“Dolayısıyla yaptığımız iş kamunun toplam çıkarları bakımından en optimum karar ne ise o istikamette bir akılla alınmış karardı. Sayın Cumhurbaşkanımız masanın üzerindeki lehte aleyhte unsurları değerlendirmiş farklı bir karar vermiştir.”

http://bianet.org/bianet/siyaset/216750-torba-yasa-termik-santral-filtre-duzenlemesi-cikarilarak-kabul-edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.