Haberler

Uçak biletlerine yüzde 43 iklim vergisi geliyor

Almanya’da 1 Nisan 2020’de yürürlüğe girecek iklim koruma önlemlerin yer aldığı yasa tasarısında uçak biletlerindeki vergilerin artırılması, tren biletlerindeki vergi oranının ise düşürülmesi öngörülüyor.

Tren biletlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde 19’dan yüzde 7’ye çekilerek kısa mesafelerde uçak veya özel otomobil yerine trenle yolculuğun tercih edilmesini hedefleniyor.

Buna göre 19.90 Euro olan en kısa mesafe hızlı tren bileti 17.90 Euro’ya inecek. Bilet fiyatlarının ucuzlamasının, trenle yolculuk yapacak kişi sayısını yaklaşık 5 milyon artırması bekleniyor. Düşen vergi oranı nedeniyle bütçede ise 500 milyon Euro’luk bir kayıp hesaplanıyor.

Uzun mesafe uçuşlarda yüzde 43 oranında artacak

Almanya, uçak biletlerinde fiyat atışını beraberinde getirecek iklim vergisini hayata geçiriyor. Düzenlemeye göre, uçak biletlerindeki yolcu vergisi, Almanya içi ve Avrupa uçuşlarında yüzde 76, uzun mesafe uçuşlarda ise yüzde 43 oranında artacak. Bunun da bilet fiyatlarına yüzde 28 oranında bir artış olarak yansıması bekleniyor.

Yolcu vergilerindeki artışla beraber iç hat uçuşlarında yolcu başına vergi 13.03 euroya yükselecek. 6 bin kilometreye kadar uzun mesafe uçuşlardaki vergi miktarı 33 euroya, 6 bin kilometreden daha uzak varış noktaları için yolcudan alına vergi ise 59,4 euroya ulaşacak.

Haber merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.