Biliyor musunuz?

Uğur Böceği

Uğur böceği, böcek olmasının aksine türlerin içinde en sevimli hayvan çeşididir. Özellikle havaların ısındığı ve çiçeklerin cıvıl cıvıl açtığı süreçlerde ortalığa çıkan insana mutluluk veren türlerdendir. Halk arasında omza konduğunda uğur getirdiğine inanılan bir çeşittir. Peki, neden uğur böceği denilmektedir? Halk arasında Şans böceği olarak da anılan uğur böceği siyah beneklerle kaplı, kırmızı renkteki bu sevimli yaratıkların köklü ve yayılan bir hikâyesi bulunmaktadır. Eski tarihlerde tarlalarına dadanan bitlerle uğraşmak zorunda kalan çiftçilerin yardımına uğur böcekleri onları yemeye başlayarak büyük dertten kurtarır. Böylelikle çiftçiler kendilerini kurtaran bu böceklerin şans getirdiklerine inandıkları için uğur böceği demeye başlamışlar. Bir başka inanışa göre halk arasında yedi sayısının uğurlu olmasından gelmektedir. Bu da uğur böceklerinin üzerinde yedi tane benek olmasından kaynaklanmaktadır. 

Uğur böceklerinin en sevdikleri yemek yaprak bitleridir. Bir uğur böceği gün içinde 50 ile 100 arası bit yiyebilmektedirler. Bu sebepten uğur böcekleri yeşilliklerin bol olduğu bahçe, orman ve çimenlerle kaplı parklarda dolaşmayı oldukça severler.

Uğur Böceğinin Vücut Yapısı Nasıldır?

Yaklaşık olarak 5 ile 8 milimetre uzunluğunda olan uğur böceklerinin bazıları 1 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Vücut yapıları yarım küre şeklinde olup, ön kanatlarında siyah minik benekler bulunmaktadır. Bazılarında 2 bazılarında 7 bazılarında ise 50’den fazla benek bulunmaktadır. Kanatlarının rengi turuncu, sarı ve siyah renklerde olabilmektedirler. Baş tarafları ön kanatlarına bitişik olan uğur böceklerinin kısa duyargaları ve 6 adet de kısa bacakları bulunmaktadır.

Uğur Böceklerinin Yaşam Şartları Nasıldır?

Ufacık boylarına rağmen oldukça düşmana sahip olan uğur böcekleri özellikle kuşlar, karıncalar, örümcekler ve kertenkeleler ile başı oldukça derttedir. Yalnız bu düşmanlara karşı oldukça usta taktikleri bulunmaktadır. Ufak vücutlarına rağmen beyinleri çok hızlı çalışmaktadır. Tehlike anında olduklarını hissettikleri zaman eğer uçamayacak durumdalarsa hemen ters dönerek bacaklarını hafifçe içeri çekerler ve bacaklarından sarı sıvı salgılamaya başlarlar. Bu düşmanları defedecek nitelikte oldukça kötü bir kokudur ve kırmızı renkte olan bu koku karşısında  sonunda düşmanları dayanamayıp kaçarlar böylece düşmanlarından kolaylıkla kurtulabilmektedirler.

İyi uçarlar, rahatsız edildiklerinde yere düşerler ve çok defa bacaklarını vücuda toplayarak ölü taklidi yaparlar. Kışı birçoğu bir arada ergin olarak geçirirler. İlkbaharda yumurtalarını yaprakların altına ya da kabukların yarıklarına bırakırlar. Larvaları yumuşak derili, çok defa renkli desenli, çok hareketlidir. Genellikle dört defa deri değiştirirler. Gelişme süreleri 30-60 gündür. Senede iki döl verirler. Yumurtalar çoğunluk yaprakbiti kolonilerinin civarına bırakılır. Larvalarda negatif ve pozitif geotaksi çok iyi gelişmiştir.

Baharın gelmesiyle birlikte bahçeleri dolduran uğur böcekleri bitkilere zarar veren yaprak bitlerinin düşmanıdır. Bir uğur böceği hayatı boyunca yaklaşık 5.000 tane bitki zararlısı yer.

 • Uğur böcekleri kırmızı, sarı, pembe, portakal  renginde olabilir. Vücutlarında  genellikle benekleri bulunur.
 • Uğur böceklerini parlak renkleri onların düşmanlarından korunmasına yardım eder. Parlak renkli canlılar genellikle zehirli olurlar. Onların parlak renklerini gören düşmanları zehirli olduklarını düşünerek uğur böceklerinden uzak  durur.
 • Bir uğur böceği rahatsız edildiğinde kötü bir koku salgılayarak düşmanını kendisinden uzaklaştırır .
 • Uğur böcekleri kanatlı böcek sınıfına girerler. Uçmadıkları zamanlarda hassas  kanatları kapalı ve bir koruyucu altındadır. Uçmak istedikleri koruyucu açılır ve kanatların hareket etmesine izin verir.
 • Uğur böcekleri hayatları boyunca tam bir başkalaşımdan geçerler. Bu evreler şu şekilde özetlenebilir
 • Dişi uğur böceği yumurtalarını yaprakların üzerine bırakır.
 • Yumurtadan çıkan larvalar da tıpkı yetişkin uğur böcekleri gibi yaprak bitlerini yerler
 • Larvalar yeterince büyüdüklerinde kendilerini bir yaprağa ya da dala yapıştırırlar. Burada olgunlaşarak pupa şeklinde sarılı olarak  kalır. Büyüklüğü erişkin uğur böceği ile aynıdır. Sarılı kalması, başkalaşım geçirirken pek çok tehlikeden korunmasını sağlar.
 • Birkaç gün süren başkalaşım evresinden sonra hepimizin çok sevdiği uç uç böcekleri nazik uçma stilleriyle hayatımıza renk katarlar.
 • Uğur böcekleri bir sene içinde en az bir kez yumurtlayarak yeni uğur böceklerinin dünyaya gelmesini sağlarlar.
 • Bazı yetişkin uğur böcekleri yaprak çürüntülerinin altında kış uykusuna yatarak kışı geçirirler.

Kaynak : https://www.renklinot.com/kultursanat/ugur-bocegi-nedir-ugur-boceginin-ilginc-ozellikleri.html

Kaynak : https://www.bocek.gen.tr/ugur-bocegi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.