- İ -

Uzakdoğu’da Asırlardır Kullanılan Şifalı Bitki: İğde

Ülkemizde pek sık tüketilmese de doğadaki tek Omega-7 kaynağı olan yabani iğde, Uzakdoğu’da birçok hastalığa şifa kaynağı oluyor. Peki, yabani iğdenin faydaları nelerdir?

Uzakdoğu’da Asırlardır Kullanılan Şifalı Bitki: İğdenin Faydaları!

Halk arasında ‘yalancı iğde’, ‘ateş dikeni’ gibi isimlerle de bilinen bu bitki, Moğol hükümdarı Cengiz Han tarafından askerlere her öğün verilirdi. Hatta öyle ki bir rivayete göre bu bitki ölmek üzere olan atları hayata döndürürdü. Pek çok hastalığa şifa kaynağı olan yabani iğde faydaları nelerdir?

YABANİ İĞDENİN FAYDALARI NELERDİR?

Doğadaki tek Omega-7 kaynağı olma özelliği taşıyan ve meyve olarak ise hemen hemen hiç tüketilmeyen yabani iğdenin, başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere, asırlardır egzama, güneş yanığı ve farklı yanık türleri, dermatit, yara ve iltihapların bitkisel olarak tedavi edilmesinde, çok yararlıdır. Reflüyü tedavi eder, ülseri iyileştirir, şekeri ve kolesterolü düşürür, karaciğer yağlanmasını ve kalp damar hastalıklarını önler. Omega-7, vücudun kolajen üretiminin artmasına da yardımcı oluyor. Bu sayede cildin esnekliğini kaybederek kırışmasını engeller. Palmitoleik asit sadece iki bitkide çok yüksek oranlarda bulunmaktadır. Macadamia fındığı yağı ve yalancı iğde. Özellikle yalancı iğdede %31 oranında bulunur. Bu da bu bitkinin yüzyıllardır bilinen iyileştirici etkisini, diğer içerdiği antioksidanları hesaba katmasak bile tek başına açıklar. Palmitoleik asit, cilt yağ tabakasının bir bileşeni olduğundan, hücre dokusu ve yara iyileşmesine yardımcı olan ve deriye doğrudan uygulanabilen bir mucizedir. Ayrıca Cengiz Han, ölmek üzere olan hasta atlarına bu bitkiden yedirince mucizevi bir şekilde iyileştiği rivayet ediliyor. Bunun yanı sıra Cengiz Han, bir emir yayınlayarak her öğün ordusuna bu mucize bitkiden yedirmiştir. Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın askerlerinin, enerji depolamak için tükettiği yalancı iğde çok yüksek oranda A, C ve E vitaminine sahiptir. Yalancı iğde 5 çeşit vitamin ve 140 minareli bünyesinde barındırır. %95’i Çin ve Moğolistan’da bulunur. Ayrıca, Rus kozmonotların uzayda yolculuklarında güneş radyasyonun kötü etkilerinden korunmak için, Omega-7’nin doğal kaynağı olan yabani iğdenin meyvelerini yediklerini ve yabani iğde yağlarını kremlerinde kullandıkları bildiriliyor. Yuri Gagarin, uzay yürüyüşlerinden önce bu bitkiden bol bol tüketmiştir.

https://www.haber365.com.tr/saglik-haberleri/uzakdoguda-asirlardir-kullanilan-sifali-bitki-igdenin-faydalari-h178153.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.