Biliyor musunuz?

YABAN HAYATI KAÇAKÇILIĞI, YABAN HAYVANI ETİ VE PANDEMİLER


Düzensiz yaban hayvanı ticareti ve hayvan parçaları ile doğrudan temas,
insanları bu türlerin barındırdığı virüslere ve diğer patojenlere maruz
bırakıyor. Yarasalar, Asya misk kedileri, maymunlar, pangolinler ve diğer yaban hayvanı türleriyle temas, tehlikeli zoonotik karakterli hastalıkların ortaya çıkmasına ve yayılmasına katkıda bulunabilir.¹⁶ Tekrarlayan ebola salgınlarının enfekte yaban hayvanlarının avlanması, kesilmesi ve etlerinin işlenmesiyle bağlantılı olması tesadüf değildir.

Pangolin

Tarih boyunca, insanlar etleri için yaban hayvanları avladılar. Günümüzde, yaban hayvanı eti tüketimi dünyanın birçok yerinde önemli ölçüde artıyor. Yaban hayvanı eti, özellikle Afrika’da, ormanlarda ve kırsal alanlarda yaşayan düşük gelirli ve gıda güvencesi olmayan haneler için önemli bir besin kaynağı.¹⁷ Sürüngenlerden pangolinlere, antiloplardan su aygırlarına, hatta şempanze ve goril gibi büyük maymunlara kadar birçok hayvan türü etleri için avlanıyor.

Misk kedisi

Yaban hayvanları, yaşamın devamı için gereken besini sağladığı için avlanıyor, etleri yakın köylere ve şehirlere götürülüp satılabiliyor ve hatta yasadışı ticaret yolları üzerinden uzak ülkelere gönderilebiliyor. Kırsal alanlarda yaban hayvanı eti daha ziyade düşük gelirli hanelerce tüketiliyor. Ancak kentsel alanlarda bunun tersi geçerli; yabani et lezzeti için tercih ediliyor ve fiyatı yetiştiricilikle elde edilen etten daha yüksek.
Gelişmiş ülkelerde yaşayan bazı Afrika ve Asya göçmenleri de yaban hayvanı eti tüketerek bu karlı yasadışı uluslararası pazarı destekliyor.
Yaban hayvanı eti tüketimi ve ticareti arttıkça, gıda güvenliği
standartlarına uygun olmayan av cılık, taşımacılık, işleme ve pişirme
uygulamaları, patojenlerin bulaşması gibi insan sağlığını tehlikeye
atan riskler ortaya çıkarıyor .¹⁸

Yaban hayvan avcılığı ve tüketimi gibi, bu hayvanların ve parçalarının ticaretini kapsayan diğer yaygın uygulamalar insan sağlığı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Genellikle yasadışı yollarla yürütülen bu tür sınır ötesi ticaret sadece biyoçeşitlilik kaybının birincil nedeni olmakla kalmıyor, zamanda zoonozların yayılmasına sebep oluyor.
Birbirinden uzak ülkeler, hatta kıtalar arasındaki ticaret yolları üzerinde
yapılan yaban hayvan kaçakçılığı, patojenlerin yayılması için uygun ortam
sunabiliyor. koşulların yetersiz olduğu ve kuralların etkin bir şekilde uygulanmadığı çiftlikler de bir tehlike oluşturmaktadır. Yaban hayvanları ya da etleri veya diğer parçaları için esaret altında yetiştirilen hayvanlar birbirine yakın bir şekilde muhafaza edildiğinde, virüs geçişi için oldukça elverişli bir ortam doğuyor.

Bu hayvanlar kaşınırken, dışkı ve idrar yaparken, öksürürken ve hapşırırken birbirlerine, daha da kötüsü, insanlara virüs bulaştırabiliyor.

Ayrıca, hayvan pazarlarında farklı türleri bir arada tutmak, farklı virüsler arasında genetik materyal değişimine ve virüslerin yeni türlere yayılmasına imkan verebilir.

Çin’in kısa süre önce yaban hayvanlarının tüketimine getirdiği yasağın ve
yasadışı ve düzensiz yaban hayatı ticaretine karşı aldığı sıkı tedbirlerin
zamanlaması yerindeydi. Ancak bu sorunu küresel ölçekte etkili bir şekilde
çözmek için çok daha fazlasının yapılması gerekiyor.

WWF yasadışı yaban hayatı ticaretine karşı uzun zamandır kampanya
yürütmektedir. Yılda yaklaşık 7-23 milyar ABD dolarlık değeriyle, yaban
hayatı kaçakçılığı sahte mal, uyuşturucu ve insan kaçakçılığından sonra
dünyanın dördüncü en kârlı yasadışı pazarıdır.¹⁹ Mevcut koronavirüs
krizinin de açıkça gösterdiği gibi, pandemi riski, insanların yaşamlarını ve
sağlığını korumak için küresel ölçekte atılması gereken önemli adımlara
duyulan acil ihtiyacı gözler önüne sermektedir.

https://wwftr.awsassets.panda.org/downloads/doann_yok_oluu_ve_pandemilerin_yukselii_25_04_20.pdf?9920/Doganin-Yok-Olusu-ve-Pandemilerin-Yukselisi.

16 – Kreuder Johnson ve ark. 2015. Yüksek konakçı plastisitesine sahip zoonotik virüslerin yayılma ve pandemi özellikleri Sci Rep 5, 14830. doi: 10.1038/srep1483
17 – Friant ve ark. 2020. Vahşi hayvan eti tüketimi, biyoçeşitlilik ve bulaşıcı hastalıklar açısındanzengin ortamlarda gıda güvenliğini artırıyor. EcoHealth. doi: 10.1007 / s10393-020-01473-0
18 – Van Vliet ve ark. 2017. Vahşi hayvan eti ve insan sağlığı: Tropikal ve yarı tropikal ormanlarda kanıtların değerlendirilmesi Ethnobiology and Conservation 6(3). doi: 10.15451/ec2017-04- 6.3-1-45
19 – www.traffic.org/about-us/illegal-wildlife-trade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.