- İ -

Şifalı Bitkiler – I –

Önemli not: Bu sayfada verilen bilgiler tıbbi ve tedaviye yönelik bilgiler değildir. Bu bilgiler bitkileri yakından tanımaya yönelik olarak verilmiştir. Bilmediğiniz bitkileri kesinlikle yemeyin ve kullanmayın.

IHLAMUR

Ihlamurun yatıştırıcı, idrar söktürücü, terletici ve uyku düzenleyici özellikleri vardır. Şifalı bitkiler arasında önemli bir yeri olan ıhlamurun, ilaç içmesi sakıncalı hamile kadınların soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarında etkili olarak kullanıldığı görülmüştür. Soğuk algınlığına karşı en iyi doğal ilaçtır. Vücudu terleterek ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Özellikle bal karıştırılarak içildiğinde hastalığa karşı vücudu güçlendirir. İçerisinde bol miktarda su bulunduğu için organizmanın su ihtiyacını karşılar.

Ihlamur çayının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama her şeyde olduğu gibi, ıhlamur çayı içiminde de ölçüsüzce alınmamalıdır. Yemek üzerine ıhlamur içilirse hazmı güçleştirir. Doğru olanı yemek arası saatlerde ve yatarken içilmesidir.

Mafsal iltihabı, romatizma, karaciğer iltihabı, hipertansiyon selüloit, grip, öksürük gibi hastalıklarda çok etkilidir. Hazmettiricidir. Balgam söktürücü, spazm, migren, hafif uykusuzluklarda, genel direnci artırır. Damar tıkanıklığına ve damar sertliğine de iyi gelir.

Önerilen kullanım şekli şöyledir:

• Terletici olarak ıhlamur çayı: 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynatılmış suya atılır. 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak, sıcak içilmelidir.

• 1 bardak su kaynatılır. 1 tutam ıhlamur çiçeği konur. 10 dakika bekletilir. Günde 2-4 bardak içilir. İçindeki saponin maddesi sebebiyle balgam söktürücü ve göğsü yumuşatıcıdır.

• Eşit miktarda ıhlamur, mürver çiçeği ve papatya karıştırılır. 2 su bardağı kaynatılan suya 2 tatlı kaşığı atılır. 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika dinlendirilir. Sıcak olarak 1 çay bardağı içilir.

• Ihlamur, kuşburnu, papatya, nane ve hatmi, eşit oranda ince kıyılmış olarak karıştırılır. 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynatılmış suya atılır. 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendirilir. Sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak, sıcak içilmelidir.

• Ihlamur çiçekleri ve portakal yaprakları kaynar çay gibi içilirse, sinir hastalıklarında, öksürük, yaralar, ren ve sinirsel kusmalara faydalıdır.

• Ihlamur mide salgısını arttırarak hazmı kolaylaştır İçine süzme bal ve süt de karıştırılırsa mide ülserine iyi gelir.

Ihlamur ağacının kabukları kaynatıldığı zaman, safra salgısını uyararak, hazımsızlık vakalarında iyileşme sağlar, Yarım avuç dövülmüş ağaç kabuğunu, kaynayan suya atın. 2-3 dakika kaynatın. 5-10 dakika dinlendirin. Günde bir fincan için. Dıştan yanıklara karşı suyunu pansuman olarak kullandığınızda etkisini görürsünüz. Kabuklarda müsilaj maddesi taşıdıklarından hafif müshil etkisi yapabilirler.

Dört bardak suya 40 gr. ıhlamur ağacı kabukları, yaprak ve çiçekleri konur. Su 1,5 bardak kalana kadar kaynatılır. Yemek aralarında 1 fincan soğuk veya sıcak olarak içilir. 10-20 günlük kürler yapılır. 2-4 yıl devam edilir.

• Saç dökülmesini önlemek için ıhlamur suyu ile masaj yapılır.

. Burkulma ve ezilmeden dolayı olan ağrılar da ıhlamur pansumanı yapılır.

• Baş ağrısı için ıhlamur çiçeği, lavanta çiçeği, melisa, kediotu kökü, eşit olarak karıştırılır. Bir bardak kaynar suya bir tutam konur, 5 dakika demlenir günde 1 kere bir fincan içilir.

. Yaprakları, zeytinyağı ile birlikte dövülerek bir merhem elde edilir. Bu merhemi deri üstü yaralarına, yanıklarna ve deri enfeksiyonlarına sürerek çabuk iyileşmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.