Biliyor musunuz?,  Eğitim

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji üretirken doğaya zarar vermeden üretilen enerjilere doğa dostu yenilenebilir enerji denir. Güneş Enerjisi, Jeotermal Enerji, Su Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi çevreye zarar vermeyen doğa dostu enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynakları istatistiklere bakıldığında oldukça geri planda bulunmaktadır. Enerji ihtiyacının ise her geçen gün artması, doğa dostu enerji konusunda bilinçlenmemiz gerektiğinin bir işaretidir. Ayrıca güneş enerjisi dünya üzerinde en fazla kullanılan doğa dostu enerji kaynağı durumundadır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları;

  • Güneş
  • Rüzgar
  • Biyokütle
  • Hidroelektrik
  • Jeotermal
  • Hidrojen
  • Dalga, akıntı ve gelgit

1. Güneş Enerjisi

Güneş Panelleri

Çevresel olarak temiz bir birincil enerji kaynağıdır, günümüzde kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, gelen ışınlar sayesinde panellere ulaşarak sıcaklığı ile birlikte termik santraller yardımıyla birlikte kullanılır. Tükenmez enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Elektrik üretiminde büyük fayda sağlar hem doğal, hemde çevre koruyucu olmaktadır.

2. Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji

Yer altı sularından faydalanılarak üretilen enerjidir. Suyun sıcaklığı enerjiye çevrilerek kullanılmaktadır ve çevreye vermiş olduğu herhangi bir zarar yoktur. Günümüzde çok fazla kullanılmaktadır.

3. Su Enerjisi

Su enerjisi; suyun, akarken, düşme, ya da kütlesi dolayısıyla oluşan mekanik enerjidir. Suyun gücü daha çok hidroelektrik santrallerinde kullanılmaktadır. Su, türbinleri çevirerek jeneratör yardımı ile büyük bir enerji üretimi gerçekleştirilir. Diğer çevre dostu enerji kaynakları gibi su ile elde edilen enerjinin de hiç bir zararı yoktur. Su enerjisi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Rüzgar Enerjisi

Havanın hızlı yer değiştirmesi ile içindeki parçacıkların hareketi de hızlı olur. Havanın bu hızlı yer değiştirme olayının kinetik enerjiye dönüştürülmesine işlemine de rüzgar enerjisi adı verilir. Rüzgar enerjisini, elektriğe dönüştürmek amacı ile rüzgar türbinleri kullanılmaktadır. Sürekli hareket halinde olan rüzgarın esme kuvveti ile birlikte türbinlerin dönmesiyle oluşan enerjidir, temiz ve ekonomiktir. Rüzgar türbinleri basit anlamda 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar, pervane kanatları, şaft ve üreteç (jeneratör) tir.

Kaynak 1 : Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? Kullanım Alanları | BilgiTimi

Kaynak 2 : T (solar-academy.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.