Biliyor musunuz?

Develerin İnanılmaz Özellikleri

Bu söylemi kaç kez kulandık kim bilir? Çok şaşırdığımızda, beklediğimizin üstünde bi olay duyduğumuzda ya da gördüğümüzde söyleriz değil mi? Bir çok anlam yükleriz bu cümleye. Daha çok, tepki gösterirken ya da şaşırtıcı bir durum ile karşılaştığımızda mı kullanıyoruz? Asıl soru bu söylemlerden devenin haberi var mı? Ne kadar tanıyoruz develeri ? Yok deve değil de neden yok at demiyoruz mesela. Komik geliyor değil mi?

Yok deve! ifadesini inanılamayacak kadar abartılmış olan durumlar için kullansak da devlerin kendisi de bizi şaşırtacak özelliklere sahip. Bu yazıyı okuduktan sonra neden deveyi seçmişler biraz da olsa anlam verebiliriz.

Önce genel bir bilgi verelim develer hakkında; devegiller familyasından geviş getiren memeli hayvandır. Uzun yay biçimli boynu, yarık üst dudakları, öteki geviş getirenlerde görülmeyen üst kesici dişleri, sırt bölümündeki hörgüçleriyle geniş, yastıklı ve iki parmaklı ayakları en belirgin özellikleridir.

Develer Hecin devesi de denilen tek hörgüçlü Afrika devesi ve çift hörgüçlü Asya devesi olarak iki türlüdür.

Bizi şaşkınlık içinde bırakacak özellikleri ;

  • Sıcak iklime en dayanıklı hayvanlardan biridir deve. 50 derecelik sıcaklıkta 10 güne kadar açlığa ve susuzluğa dayanabilirler.
  • Develer vücudundaki su oranının %50 sini kaybetse bile yaşayabilirler. İnsanlar ise %12’sini kaybettiğinde ölürler.
Su İçen Develer
  • Tek seferde 90 lt’ye kadar su içebilmektedirler.
Develerin Göz Kapağı
  • Gözlerinde 3 katmandan oluşan göz kapakları vardır. Bunlardan biri şeffaf olduğu için çöl kumlarından korur ve görüş kaybı yaşamazlar.
  • Çift sıra kirpikleri iç içe geçerek, gözü tam bir korumaya alırlar. Develerin kulaklarının ve burun deliklerinin de böyle koruyucu bir tasarımı vardır. Develer burun deliklerini açıp kapatabilirler.
  • Develerin vücut sıcaklığı gündüz 41 dereceye çıkarak terlemeyi düşürür. Böbrekleri ve suyun geri emilimini sağlayan idrar kanalı da özel olarak tasarlanmıştır, su içmediği zamanlarda su kaybını % 90 azaltır.
  • Devenin vücudunu kaplayan sık tüyler, deveyi hem yakıcı güneşe hem kızgın kumlara karşı muhafaza eder. Develer gündüzleri 70 dereceye çıkan sıcaklara dayanabildikleri gibi geceleri sıfırın altına inen soğuklara da dayanabilir.
Tek Hörgüçlü Deve
  • Sırtlarındaki hörgüçlerinde depolanan 100 kg yağ develerin yaklaşık 3 hafta hiçbir şey yemeden yaşamasını sağlayabilir. Diğer canlılarda yağın vücudun her yerine dağılmış olması, yağa bağlı olarak su kaybını artırır. Develerde yağın sırtta depolanması ayrıca iç organlarının güneş ışınlarına maruz kalarak haşlanmasını engeller.
Deve Sütü
  • Sütünde yer alan C vitamini ineklerin sütünde bulunan C vitaminden 3 kat fazladır.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/develerin-baslica-ozellikleri-nelerdir/

https://bilgihanem.com/develer-hakkinda-bilgi/

Deve Hakkında Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.